Muğla Gelişim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Öğretmenlerimiz – Yatağan

Özge TUNA

Özel Eğitim Alan Öğretmeni

 

Öğretmenlik sevginin , saygının , özverinin ve sabrın birleştiği bir meslektir. Kimi zaman meslek olmaktan , bütün tanımlardan çıktığı kendimizi bir anne , baba , kardeş, arkadaş olarak bulduğumuz zamanlar çoktur .

Herşey sevgiyle başlar ve devam eder . Çocuk ya da yetişkin farketmeksizin birinin hayatına dokunduğumuz zaman yaşadığımız mutluluğu başka bir şeyden alamayız . Gözleriyle işiten , elleriyle konuşan , teniyle gören , dünyayı algılamadan yaşayan , farklı bir ırktan görünen , ayakları yerine tekerlek kullanan , gereğinden fazla enerjisini nereye kullanacağını şaşıran , istediği halde kaslarına söz geçiremeyen , çevresinde olup biteni anlayamayan çocuklar , çocuklarımız bizden sadece sevgi ve duyarlılık istiyorlar. Bir tebessüm bir merhaba onlara verebileceğimiz en güzel hediye . O zaman farkedeceğiz ki onların bize verebileceği çok şey var . Yeter ki sevelim , farkındalık yaratalım o zaman herşey çok güzel , Dünya daha yaşanabilir bir yer olacaktır.

Engellilerin ayrı bir dünyası yok , bu Dünya hepimizin .

 


 

Mehmet SEVİNÇ

FİZYOTERAPİST

 

2010 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünden fizyoterapist olarak mezun oldum. 4 yıl özel fizik tedavi rehabilitasyon ve romatoloji merkezinde çalıştım.

Sonrasında Egemen Özel Eğitim ailesine katıldım. Mesleğimi tek kelimeyle anlat deseler bu kesinlikle ”özveri” olurdu.

Herkesin bir hikayesi olduğunu düşünüyorum ve kendi hikâyemde yaptığım en güzel şey herhangi bi sebeple engellenmiş , yarım kalmış hayatları güzelleştirmek.

Bizler sizinle birlikte kocaman bir aileyiz ve tüm engelli bireylerin hayatlarına anlam katmak için buradayız

Hedefimiz bazen bir adım bazen bir nefes bazen bir gülücük hep bir fazlası.

 


 

Sadıka TAŞDEMİR

Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

 

Bireysel farklılıklarından dolayı öğrenme zorluğu çeken öğrencilere yardımcı olmak haftalarca hatta aylarca aynı şeyleri öğretip yine de bu mesleği sevmek, olsun ya bi gün olur öğrenir deyip sevgiyle aşkla sabırla bu mesleği yapmak, kendi hayatlarında bir yerlerde onlar için güzel dokunuşlarda bulunup bunun verdiği mutlulukla bu mesleğe devam etmektir özel eğitimde çalışmak.

Karşılıksız severler, öğretmenleri dışında anne abla arkadaş olursun. Gün olur dertleri derdin olur gün olur yaptıkları ufak bir hareket söyledikleri bir kelime seni mutlu eder. Bu yüzden “İyi ki öğretmenim, iyi ki özel eğitimdeyim ”

 


 

Meryem KARAKUŞ

Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

 

Öğretmen olmak istedim, çünkü çocukların sadece ziyaret ettikleri bir mekan değil , kendilerini kesfedebilecekleri eğlenceli uygulamalarla kazanımlar elde edebilecekleri, deneyimler yaşayabilecekleri sıradışı bir eğitim ortamidir okullar. Özel eğitim öğretmeni olmak da temelinde istek, faydalı olma ozverisi, sevgi ve gönüllülük dayanmaktadır. Normal eğitim tekniklerinin dışında özel ilgi ve eğitim yöntemlerini uygulayarak bu öğrencilerin kendi potansiyellerini en iyi şekilde yakalamasini sağlamaktan büyük bir keyif alıyorum. Ben de bir özel eğitim öğretmeni olarak çocukların hayatlarını değiştiriyor,  bir fark yaratiyorum… Hep birlikte özel eğitimin “farkında ” kalmak! … dileğiyle.

 


 

Hilal RUTBİL

Fizyoterapist

 

Günün sonunda, bugün birilerinin hayatı için iyi birşeyler yaptım diyebilmektir fizyoterapistlik.

Anlayışlı, sabırlı, yaratıcı, kararlı olmaktır.

Bağımsız bireyler olabilmeleri ve günlük yaşam aktivitelerinde en iyi fiziksel performansı kazandırabilmektir amacımız.

Bağımsız olarak atabilecekleri tek bir adım için, ayakta durabilecekleri birkaç saniye için günlerce, aylarca çalışmaktır, emek vermektir.

Yüzlerinde başarmış olmalarının verdiği gururu ve mutluluğu görmek ise işimizi severek yapmamız için yeterlidir.

 


 

Gülben YAKA

Özel Eğitim Alan Öğretmeni

 

Öğretmen olmak; sevgi,özveri ve en çok da sabır gerektirir.Hele ki öğrencileriniz özel birer birey ise sabrınızın gücüne şaşırırsınız.”Yüzüme bak” ifadesini tekrar etmekten bıkmazsınız.Basit ama onlar için bir o kadar zor olan şeyleri hiç bıkmadan onlara ögretmeye çalışırsınız.Bazen ağzından rastgele çıkan bir kelimeyle mutluluktan uçarsınız.Birçoğu öğretmenim bile diyemez,belki de öğretmen nedir bilmez.Ama size ablam,annem der.İçlerinden geldiği gibi davranırlar.Kimisi “seni çok seviyorum” der.Bazıları da konuşamaz sadece gözlerine sevgi dolu bakıp sarılarak anlatır sizi sevdiğini.Ve o zaman iyi ki onların öğretmeniyim,iyi ki buradayım dersiniz…

 


 

Güliz ARMUTCUOĞLU

İşitme ve Zihinsel Engelliler Alan Öğretmeni

 

Ülkemizde yeni yeni değeri anlaşılmakta olan özel eğitimi ve engelli bireylerin eğitimini profesyonel olmayan ellerde deneme yanılma yolu ile heba edilmesi hiç kimsenin kabul edeceği bir durum değildir.. bu nedenle birey olarak ne yapabilirim in cevabı idi özel eğitim öğretmeni olmak .. emek, sabır sonunda bir hayata dokunmuş olmanin ufacık bir değişimin nasıl fark yarattığını gormenin verdigi mutluluğu başka hiç bir mesleğin veremeyeceği bir gerçek ..iste bu sebeple özel eğitim..

 

 


 

Sibel GÜLER

İşitme ve Zihinsel Engelliler Alan Öğretmeni

 

Öğretmen olmak çok şey olmaktır. Özel eğitim öğretmeni olmak çok daha fazlası olmak demektir. Duymadan anlayan, görmeden hayal eden, dokunmadan hisseden yüreklere sarılmaktır, onlara ışık olmak, devam edebilmeleri için çabalamak, emek vermek ve başarmaktır. Her anında çok kolay olmasada bütün zorlukların ardından tek bir anın dünyalara bedel olduğu mutlulukları yaşamaktır. İşte tamda bu yüzden iyi ki Özel eğitim Öğretmeniyim. Daha uzun yıllar yüreklere dokunabilmek dileğiyle..

 


 

Birsan OĞUZ

Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

 

Engelli bir insana acımak , onu aciz görmek hem ona hem de tüm insanlığa karşı yapılmış büyük bir saygısızlık olacaktır. Öncelikle her sağlıklı insanın bir engelli adayı olduğu unutulmamalıdır. Önemli olan engelin nasıl ya da ne boyutta ortaya çıktığı önemli değildir. Önemli olan sağlıklı insanların zihinlerindeki engelleri ortadan kaldırıp onların engellilerle birlikte dünyayı daha yaşanabilir bir hale getirme çabasına girebilmesini sağlamaktır.

 


 

Dilek BAYRAK

Özel Eğitim Alan Öğretmeni

 

Mesleğe ilk başladığım yıllardı. Herkesin istemediği, sevemediği, dersine almaktan kaçtığı çocuklar vardı. Onların o hallerine çok üzülür, meslektaşlarıma ise çok kızardım. Özel eğitime başlamama vesile oldukları için de şu an teşekkür ediyorum. Bu çocuklar benim için çok özel. Devlette yirmi yılı geride bıraktıktan sonra da vazgeçemedim onlardan. Ve özel sektörde devam ettim. Aşkla sarıldığım mesleğimi sağlığım el verdikçe de sürdüreceğim. Çünkü onlar benim herşeyim.

 

 


 

Fatma KAVAS

Özel Eğitim Alan Öğretmeni

 

Hemen herkese çocukken sorulmuştur:

-Büyüyünce ne olacaksın?diye.Ben bu soruya hep aynı cevabı verdim.

-Öğretmen olacağım.

O zamanlarda neden bu cevabı verdiğimi bilmiyorum.Ama zamanla anladım ki ben öğretmen olmalıydım.Çünkü bu iş sevilerek sabırla yapılan kutsal bir meslekti.Yanlış giden bir şeyleri düzeltmek için doğruyu öğrenip öğretmek gerekiyordu.Bunun daha sağlam ve kalıcı olabilmesi için de öğretmeye en başından başlanmalıydı.Bu yüzden alan seçimim okul öncesi öğretmenliği oldu.Altı yıl okul öncesi öğretmeni olarak çalıştım ve bu süreçte bir şeyi daha fark ettim.Özel gereksinimli bireylerde aramızdaydı ve bizlere çok ihtiyaçları vardı.Bu düşünceyle özel eğitim alanına geçiş yaptım.Özel eğitim alanında on ikinci yılımdayım.Her bireyde yeni  şeyler  öğreniyorum.Öğretmek ve öğrenmek güzel ancak bunu özel bireylerle yaşamak çok daha mutluluk verici.Çünkü bu alanda eğitim öğretim demek emeği sabrı sevgiyi değirmen taşında öğütmek demek.Öyle zamanlar oluyor ki bir davranışı kazandırmak  haftalar hatta aylar alabiliyor.İşte bu yüzden bu alanın meyvesini almak çok daha kıymetli.onun için  bu mutluluğun tarifi yok. İşte bu yüzden İYİ Kİ ÖĞRETMENİM …

 


 

Halil Ahmet KÜÇÜKCAN

Fizyoterapist

 

Günlük hayatımızda hiç düşünmeden yapığımız basit hareketleri bile yapmakta zorlanan insanlara küçük ama anlamlı müdahalelerle dokunup hayatlarını değiştirebilen onlarla sevinip onlarla üzülen ailenin bir bireyi olan özel bir iş yapmaktayız. Günün yorgunluğunu ise bu işi yapmanın verdiği huzur ve mutlulukla atabiliyoruz

 

 

 


 

Hüseyin OĞUZ

Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

 

Engellileri anlamak için engelli olmaya gerek olmadığını anladığım için özel eğitimdeyim

 

 

 

 


 

Tansu KOCAKARIN

İşitme ve Zihinsel Engelliler Alan Öğretmeni

 

“Engel, elde, ayakta, gözde, dilde, kulakta ve zihinde değildir. Her ne kadar engelliler denilse de onlara, asıl özür onları göremeyen gözlerimizde, koşmayan ayaklarımızda ve uzanmayan kollarımızdadır.” Diyerek başladım öğretmenlik serüvenime. Çok kısa süre olmasına rağmen bazen bir kelime, bazen bir tebessüm beni dünyanın en mutlu insanı etmeye yetti. Belki hiçbir zaman tahtanın önünde ders anlatmayacağım, belki birçoğu “öğretmenim” bile diyemeyecek ama her yeni güne sevgiyle, sabırla, umutla başlayacağım. Çocuklarımla masa başında kavramlara hayat vereceğiz, hayata anlam katacağız, onların bağımsızlığını birlikte kazanacağız. Çünkü biz en güzel çocukların en özel öğretmenleriyiz.

 


 

Tülin YILDIRIM

Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni

 

Engelli vatandaşlarımızı toplumun her kesiminde görmek , onları üreten bireyler haline getirmek bugün onlar için yapılması gereken en öncelikli işlerdendir.

 

 

 


 

Süheyla AYDOĞDU

Psikolog

 

Hayatımızdaki bazı başlangıçlar hepimiz için birer dönüm noktası olabilir. Özel eğitim benim için danışmanlığa ve öğretmenliğe başlangıcımın güzel bir dönüm noktası oldu. Burada çalıştığım süreçte en güzel başlangıçları, en hüzünlü ama bir o kadar da mutlu sonuçları gördüm. Çalışmalarımız okul idaresi ve öğretmenlerimizle birlikte öğrenci ve velilerimize beklenilen ölçüde fayda sağlamaktır.

 

 

 


 

Semiha SAYINTÜRK

Zihinsel Engelliler Alan Öğretmeni

 

Özel gereksinimli bireylerin doğru eğitim ve ilgiyle neleri başarabileceklerini gösterebilmek için bu mesleği seçtim. Eğitimimizde yer alan hedef ve kazanımları gerçekleştirebilmeleri ,yetişkin kontrolünden kurtulup kendi ayakları üzerinde durabilmesi ve hergün kendine yeni bir şeyler ekleyebilmesi bizleri mutlu ediyor.